×

Jak vybrat vhodnou tkaninu pro výšivku?

Posted on27.09.2022 1444
Oblíbené0

Jakou hustotu tkaniny vybrat pro vyšívání?
Vyšívat je možné prakticky na všem a to od látek pro vyšívání s hustou, hrubou vazbou, až po ty nejjemnější hedvábné látky pro vyšívání. Na internetu je možné najít hodně rad: Jak začít vyšívat?, Co je k vyšívání potřeba?, Která výšivka je lepší: s vytištěným vzorem na látce nebo bez potisku, při tzv. počítané výšivce? Jsou to hodně důležité informace, které nás správně převedou přes všechny zkoušky a chyby, které na nás čekají. Každý problém lze, ale vyřešit a má východisko, a to zvláště mezi skupinou milovníků, kteří tvoří a žijí s láskou k vyšívání. Je dobré, že jste tady z námi, protože spolu všechno zvládneme  perfektně a zajímavě.

Proč je výběr hustoty tkaniny, tak důležitý pro vyšívání?

Nejdůležitější věci před začátkem vyšívání, je výběr tkaniny, na které budeme umísťovat křížky. Zde můžou nastat různá dilemata. Jestliže si koupíte hotovou sadu pro vyšívání, která obsahuje i tkaninu, která má vhodný rozměr pro daný vzor - dilema nám odpadá. Jestliže si sami obstaráváme vzory pro výšivku, pak vhodný výběr materiálu je klíčový. Od toho se odvíjí další důležité volby: jehly pro výšivku a počet niti, které jsou potřeba pro vyšití vzoru a to záleží od výběru hustoty kanavy pro výšivku.

Hustota kanavy typu Aida pro lupou

Jak si spočítat hustotu kanavy? Hustota vazby se vyjadřuje pomocí faktoru "ct", který informuje o počtu oček (počet křížků v 1 calu), kolik je potřeba na 1 cal (2,5cm) materiálu pro výšivku, např. 11ct znamená, že látka pro vyšívání má 11 ok na 1 cal (2,5cm) materiálu. Hustota se také udává v "centimetrech", kde 11ct se rovná 44 ok na 10cm kanavy pro vyšívání např. 11 ct je 44/10cm. Čím je větší počet ok, která připadají na 1 cal nebo 10 cm materiálu pro výšivku, tím má tkanina hustší vazbu a vyšité křížky budou menší např.
10 ct (40/10cm)
11 ct (44/10cm)
12 ct (46/10 cm)
14 ct (54/10cm)
15 ct (60/10cm)
16 ct (64/10 cm)
18 ct (70/10 cm)
20 ct (80/10 cm)
25 ct (100/10cm)

S mřížkou nebo bez - jakou vybrat Aidu?

Jestli se rozhodnete pro počítanou výšivku, zjistíte, že před začátkem vyšívání bude nutná příprava kanavy nebo aidy, a to vyznačení okrajů vzoru a také nakreslení mřížky, která usnadňuje výšivku. K tomu budete potřebovat: pratelnou nebo samo mizící fixu. Všechny potřebné informace o přípravě na vyšívání najdete v článku Křížková výšivka pro začátečníky. Je nějaký způsob, jak si ulehčit tuto přípravnou část? Určitě ano! Dobrou volbou je nákup tkaniny, která má už nakreslenou mřížku neboli síťku. Vždy je její velkost 10x10 oček a vypere si v letní vodě. Je to o něco dražší, ale určitě to ušetří drahocenný čas, který bychom i tak potřebovali pro přípravu tkaniny před začátkem vyšívání.

Velikost vyšívaného obrázku - není rozměr jako rozměr

Pro některé vyšívače je velikost obrázku měřená v centimetrech nebo calech, pro jiné se opět počítá rozměr, který je v křížcích. Obě tyto informace jsou klíčové. Proč? Jestli máme podány rozměr vzoru pro výšivku v dané určité jednotce tj. centimetrech nebo calech, velikost obrázku se může změnit a to záleží na tom, na jak husté látce ho budeme vyšívat. Údaj, který udává počet křížků užitých pro vyšívání obrázku pořád zůstává stejný, a to bez ohledu na hustotu tkaniny. Jak si vypočítat hustotu kanavy? Podívejte se na příklad.

Má počet nití pro výšivku význam, nebo je to jenom otázka vkusu?

Hodně lidí se snaží najít odpověď na otázku: Kolik niti je potřeba k vyšívání? Na to jsem ještě neslyšeli stoprocentní odpověď. Níže je několik nápověd, ale výběr vždy záleží od toho, kdo vyšívá. Možná máte cenné zkušenosti s vhodným počtem nití při určité hustotě tkaniny, napište své rady v komentáři pod tímto blogem.

Jaký počet nití a jakou velikost jehly použít u konkrétní tkaniny pro výšivku. Máme pár tipů:

6 niti (celý motouz mulinky) pro hustotu:
10 ct (40/10cm)
11 ct (44/10cm)

4 nitě (dělíme motouz na 4 nitě) pro:
12 ct (46/10 cm)
vhodné rozměry jehly pro vyšívání pro tuto hustotu jsou: 22-22

3 nitě (dělíme motouz na polovinu) pro hustotu:
14 ct (54/10cm)
15 ct (60/10cm)
vhodný rozměr jehly pro vyšívání pro tuto hustotu je: 24

2 nitě (dělíme motouz na 2 nitě) pro hustotu:
16 ct (64/10 cm)
18 ct (72/10 cm)
vhodný rozměr jehly pro vyšívání pro tuto hustotu je: 26

1 niť (dělíme motouz na 1 nitku) pro hustotu:
20 ct (80/10 cm)
25 ct (100/10cm)
vhodný rozměr jehly pro vyšívání pro tuto hustotu je: 28

Obecně a až k detailu - malířský vzhled výšivky bez použití barev

Ta výšivka vypadá, jako malovaná! - protože tak to je, je namalovaná, ale jehlou. Ten úžasný "wow výsledek" je nejen díky tomu, že je skvělé navržený vzor pro výšivku. Velký význam mají: hustota tkaniny, počet použitých barev a podchycení detailů. Čím je kanava hustší, tím více se vejde detailů na několik centimetrů (calů) tkaniny. Vzorky vyšívané malými křížky, jednou nebo dvěma nitěmi vypadají velice malířsky a krajinky vypadají ještě více realisticky.

Úžasné vlastnosti Aidy 18ct

18 ct je nejdrobnější Aida s výraznými dírkami pro jehly, a všechny další - s vyšším číslem ct - to jsou tkaniny, které vyžadují počítaní nitek. Vyplatí se využít tuto neobvyknou vlastnost Aidy 18ct s jemnými očky. Dobře se na ní vyšívá, protože má zaznačené očka, ale zároveň je to těžké, protože křížky jsou hodně malinké. Vytváří to však jedinečný realistický výsledek, protože s určité vzdálenosti křížky splývají se sebou, stejně jako barva na plátně. Takto je možné vytvořit obrázek, který se moc nebude lišit od fotografie. Je to skoro jako monitor - čím je pixel menší, tím lepší je obraz! Vyplatí se věnovat tolik času a trpělivosti, aby alespoň jedenkrát za život jste mohli vytvořit takovou výšivku. Určitě nebude nikdo, kdo by kolem něčeho takového přešel bez jakéhokoliv zájmu, a zvlášť když je to ruční lidská práce, a ne nějakého stroje.

Zkušenost s jehlou a niti

Je křížková výšivka pro každého? Určitě ANO. Vyšívání je, jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Vyšívají dětí a vyšívají i dospělí. Jehla krásně sedí v mužské, ženské a dokonce i v dětské dlani. Nejlépe se přesvědčte sami. Na začátek si vyberte: tkaninu pro výšivku s vazbou např. od 10ct do 12ct, vhodný rozměr jehly a přizpůsobený počet použitých mulinek. Začněte s kursem vyšívání pro začátečníky a dejte se do díla, neboli do vyšívání! Jestliže začátky vyšívání máte již za sebou, pak nekonečná škála možnosti je před Vámi. Jednoduše si malujte jehlou vlastní obrázky.

Takové bohatství barev nemusíte hledat daleko, abyste našli ten správný vyšívací materiál pro vás. Stačí kliknout tady, a před Vašim zrakem se objeví plná nabídka Kanavu Aidu pro vyšívání různé hustoty. Zveme Vás!

Všechny hustoty Kanav a Aid pro křížkové vyšívání lze zakoupit v obchodě Coricamo:

Podívejte se na tkanin v arších

Podívejte se na tkanin v metráži

Přečtěte si také:
Jakou vybrat barvu tkaniny pro výšivku?
Vyšívejte s naší aplikaci.

Menu

Menu

Home

Zaregistrujte si účet zdarma, a můžete ukládat oblíbené výrobky.

Sign in